BIST 100 1.551,57 % 0,00
USD/TRY 7,3810 % 0,14
EUR/TRY 8,9846 % 0,12
Piyasalar
1.551,57
% 0,00
7,3810
% 0,14
8,9846
% 0,12
1,2166
% -0,03
14,78
0,00
1.860,44
% -0,51
55,43
% -1,19
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ankara Gündemi: 16 Mart

Hafta sonundaki gelişmelerin ardından siyasilerin bugün çözüm sürecine ilişkin açıklamalar yapması bekleniyor. 67'inci maddeden sonrası komisyona çekilen İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin görüşmeler başlıyor

Ankara Gündemi: 16 Mart. Çözüm sürecine yönelik olarak Başkent Ankara'da siyasi gündem yoğun
AYCAN ULUSAN 16 03 2015, 08:49

Başkette yeni hafta yoğun bir siyasi gündem ile başlayacak.

Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde; Abdullah Öcalan’ın PKK’yı silahsızlanma konferansına çağırdığı 10 maddelik tarihi açıklamanın duyurulmasının ardından haftasonu sürece ilişkin önemli bir gelişme daha yaşandı. Abdullah Öcalan’a müzakerelerde eşlik edecek, notları tutacak ve 'sekretarya' görevini üstlenecek 5 mahkum İmralı Adası’na gönderildi. İşte sürece ilişkin bu önemli gelişmenin ardından bugün gözler siyasilerden gelecek açıklamalarda olacak. Zira devletin zirvesinde gündem oldukça hareketli. Sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, hem Devlet Övünç Madalyası tevcih törenine hem de Gölbaşı'ndaki Aselsan Radar ve Elektronik Harp Teknolojileri Merkezi'nin açılış törenine katılacak. Kendisine bu törenlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ta eşlik edecek.

İSPANYA SENATO BAŞKANI ANKARA'DA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı törenlerin ardından bu kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda İspanya Senato Başkanı Pio Garcia Escudero'yu kabul edecek. Sonrasında ise Azerbaycan Başsavcısı Zakir Garalov ve Yargıtay Başsavcısı Hasan Erbil ile yine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda biraraya gelecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise sabah saatlerinde yapılacak törenlerin ardından, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani'yi Başbakanlık Merkez Bina'da kabul edecek. Saat 16.30'da ise her pazartesi olduğu gibi Başbakan Davutoğlu başkanlığında Bakanlar Kurulu toplanacak. Bugün önemli bir toplantı da CHP kanadında yapılacak. CHP Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında biraraya gelecek.

MECLİSTE DE GÜNDEM HAREKETLİ 

Yaşanan tüm tartışmaların ardından 67'inci maddeden sonrası komisyona çekilen İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin görüşmeler bugün başlayacak. Yanı sıra, Genel Kurulda, HDP'nin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz hakkında verdiği gensoru önergesi görüşülecek. Ayrıca Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığına 47 bin öğretmen kadrosu ihdas eden ve "Aile Paketi"nde yer alan bazı düzenlemeleri de içeren "torba" kanun teklifinin görüşülmesine devam edilecek.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Enerji Birliğinden Sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ile görüşecek.

Yukarı

Business HT×