BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Getiri arayan yatırımcının iki adresi: TL ve ruble

Deutsche Bank analistlerinin gelişen ülkelere yaptıkları seyahat sonrası yayınladıkları notta temkinli iyimserlik dikkat çekti

Getiri arayan yatırımcının iki adresi: TL ve ruble
BUSINESSHT 03 05 2016, 14:03

Gelişmekte olan ülkelere dair iyimser küresel şartlar, iç sıkıntılara ağır basmaya devam ediyor. 

Pek çok analistten geçen yıl zor günler geçiren ve sert satışlarla sarsılan gelişen piyasalar ilişkin raporlar geliyor.

Yaşanan bahar havasının ilk başta yarattığı coşku, ülkelerin kendilerine has hikayelerinin yaratabileceği risklere dikkat çeken temkinli bir havaya bıraksa da analistler görülen rallinin bir süre daha devam edeceği görüşünde.

Deutsche Bank da bugün yayınladığı gelişmekte olan piyasalar para birimlerine ilişkin raporda, TL'nin ruble ile birlikte getiri arayan yatırımcılar için önde geldiği belirtirken, gerek Türkiye gerek Rusya'da yurt içi risklerin bu dönemde geçici olarak arka planda bırakıldığı belirtildi. Riskli varlıklara talebin yükseldiği bu dönemde TL ile rublenin benzerlerinden iyi performans gösterebileceği belirtildi.

Geçen haftalarda yaptıkları ziyaretlerde yaptıkları gözlemleri paylaşan Deutsche Bank analistlerine göre, "Gelişmekte olan piyasaların temel göstergelerine ilişkin endişeler (büyüme, yüksek borç, yapısal engeller) sürse de, küresel anlamda dış faktörlerde iyileşme görüldü."

Raporda, Yellen'in güvercin tutumu ve buna bağlı olara dolarda yaşanan zayıflığın, Avrupa Merkez Bankası'nın genişleme politikasını sürdürmesiyle birleşmesinin risk algısını iyice iyileştirdiğine de vurgu yapıldı.

Gelişen piyasalara ilişkin en yakın tarihli riskler olan Fed'in faiz kararı ve İngiltere'nin AB'den çıkmasının oylanacağı referandumun en az 1,5 ay ötede olduğu belirtilen rapora göre, dışsal risk faktörlerinde gerilemeyle birlikte gelişen piyasalara yönelik carry trade fırsatlarının yakın vadede ralli yapabilir. #yatayteklicenter#

Ruble ve TL'nin en yüksek carry trade oranını sunduğu belirtilirken, Türkiye'de ekonomik büyümenin çoğu gelişmekte olan piyasa ekonomisinin aksine kendi trendinin üzerinde olduğu ve TL'nin Deutsche'nin belirlediği temel gerçek değer parametrelerine göre ucuz olduğu belirtildi.

Bugün açıklanan enflasyon verisinin beklenenin altında gerçekleştiği ve bugünkü verinin Ağustos 2015'ten bu yana enflasyon hedefinin üst bandının altında gerçekleşen ilk enflasyon verisi olduğu vurgulandı.

TL'de döviz sepeti karşısında 2,960 TL hedef fiyat ile uzun pozisyon alma tavsiyesinde bulunan analistler, Deutsche Bank TL'nin dolar ve eurodan oluşan döviz sepeti karşısında önemli bir psikolojik seviye olarak belirtilen 3.00 seviyesinin etrafında hareket ettiğini ve bu seviyenin Aralık'tan bu yana geçilemediğini söyledi.

Raporda sepet kurda 3.00 seviyesinin geçtiğimiz bir kaç haftada test edildiğini ve bu kritik seviyenin kırılması durumunda TL'nin kayda değer biçimde değer kazanmasının tetiklenebileceği ifade edildi.

Yukarı

Business HT×