BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2337 % -0,27
EUR/TRY 8,5321 % -0,91
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2338
% -0,27
8,5323
% -0,91
1,1787
% -0,77
12,99
0,73
2.032,18
% -1,52
44,61
% -1,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türk varlıklarında Çetinkaya etkisi

Yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki gelişmeler

Türk varlıklarında Çetinkaya etkisi
BUSINESSHT 11 04 2016, 06:43

Dolar/TL, Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya'nın atanması için kararnamenin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılması üzerine 2,83 seviyesine geriledi. Kur saat 17:40 itibariyle yüzde 0,75 gerileyerek 2,8286 seviyesindeydi.

BIST 100 endeksi ise günü yüzde 1,8 yükselişle 83 bin 987 puandan tamamladı. Böylelikle BIST 100, 24 Haziran'dan bu yana en yüksek kapanışı kaydetmiş oldu. 

Merkez Bankası başkanlığına atanacak yeni isme yönelik belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil faizleri de yaklaşık beş ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya'nın getirilmesi için kararname Bakanlar Kurulu'unda imzaya açıldı. 

Finans Invest Baş Ekonomisti Burak Kanlı, Merkez Bankası üzerindeki belirsizliğin ortadan kalkması piyasalar için olumlu olduğunu belirtti.

Üst bantta faiz indirimleri devam edeceğini tahmin eden Kanlı'ya göre Merkez'in politikalarında değişiklik olsa dahi bu tedrici bir şekilde olacak. Kanlı "Dışarıdan bir başkan geldi. Tamamen farklı bir politika izleyecek gibi bir beklenti kalmadı. Merkez'in izleyeceği politikayı tahmin etmek çok kolay. Doğuştan güvercin duruş gösterilmeye devam edilecek. Piyasa koşulları izin verdiği koşulda gevşemeyi sürdürecek" diye konuştu.

Küresel hisselerde risk iştahı ise Asya etkisiyle haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. Japon hisseleri yenin 2012'den bu yana en uzun yükseliş dönemine yönelmesi ile birlikte Asya'daki kayıplara öncülük etti.

 

ALTIN

Altın, Asya hisse senetlerindeki düşüş ve dolardaki gerileme ile birlikte güçlenen güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik alımlarının etkisiyle üç haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı.

CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "Eğer altın bugün rallisini devam ettirirse, bu durum  Japon yenindeki güçlü seyre ilişkin endişelerin artmasının da etkisiyle, muhtemelen hisse senetlerinde riskten kaçınma durumunun bir yansıması olacak" dedi. 

PETROL

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol üreticilerinin üretimi dondurmayı görüşeceği, toplantı öncesi ABD'de üreticilerin sondaj sayısını azaltmasıyla kazançlarını koruyor.

Cuma günü iki ayın en büyük yükselişini gerçekleştirerek yüzde 6,6 değer kazanan fiyatlar, hem ABD üretiminin azalacağı hem de OPEC ülkelerinin üretimi dondurma konusunda anlaşabileceğine dair iyimserlikle yükseliyor.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, Çin'den gelen enflasyon verilerinden bir miktar destek bulsa da Japonya'dan gelen makine siparişleri verisindeki sert düşüşle birlikte Topix öncülüğünde düştü.

RMG Wealth Management LLP baş yatırım yetkilisi Stewart Richardson, "Risk varlıklarında son dönemde görülüne kayda değer ralli bizi de tekliyor gibi gözüküyor. Uzun süredir tartışmakta olduğumuz aşağı yönlü makro hikaye yerinde duruyor ve yatırımcılar merkez bankası politikalarına olan inançlarını yitiriyor görünüyor" dedi.

Japonya'da Topix Endeksi, makine siparişlerinin Şubat ayında son üç ayda ilk kez düştüğünü gösteren verinin ardından yüzde 1 geriledi.

Yukarı

Business HT×