BIST 100 92.227 % -1,57
USD/TRY 5,3358 % 0,44
EUR/TRY 6,0661 % 0,02
Piyasalar
92.227
% -1,57
5,3350
% 0,43
6,0654
% 0,01
1,1363
% -0,21
20,59
0,35
1.243,40
% -0,47
60,90
% -1,25
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Piyasalar Brüksel'deki patlamayla karıştı

Yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki gelişmeler ve öne çıkan haberler

2 dakikada piyasa turu
BUSINESSHT 22 03 2016, 07:06

Güne petrol fiyatlarındaki yükselişin yarattığı iyimser havayla başlayan piyasalar, Brüksel'deki terör saldırıları sonrası azalan risk iştahıyla karıştı. Borsalarda düşüş yaşanırken, altın ve hükümet tahvilleri gibi güvenli limanlar yükseldi. 

Rabobank gelişen piyasalar döviz stratejisti Piotr Matys, Brüksel havalimanı ve metro istasyonlarında gerçekleşen patlamanın yatırımcıların risktten kaçınma isteğini artıracağını belirtti.

Güne 2,86'nın üzerinden başlayan dolar, daha sonra zayıflayarak bu seviyenin altını test etti. Ancak daha sonra hızla tekrar yükselerek 2,8750'ye ulaştı ve bugünün en çok değer kaybeden gelişen piyasa para birimi oldu.

BIST 100 ise günü yüzde 1,96 düşüşle 81 bin 766 puandan tamamladı. Halkbank hisselerinde düşüş yüzde 8,7 oldu. 

Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Müdürü Halil Serkan Bulut, piyasanın merkez bankası tartışmaları ve terör olaylarına tepki vermediğini, ancak TL'nin aynı sepette olduğu para birimlerine göre daha kötü performans gösterdiğinin de görüldüğünü söyledi.

Bulut, Perşembe günkü toplantısının önemli olduğunu düşündüklerini ve koridorun üst bandında yapılabilecek bir indiriminin TL varlıklar açısından olumsuz olacağını belirtti. 

HSBC Yatırım Stratejisti İbrahim Akoy bugün yayınladığı notta, "ECB ve Fed kararları sonrasında Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizinde indirim yapabilecek olması ihtimalinin ve son küresel gelişmelerin önemli ölçüde fiyatlarda olmasının bu seviyelerde dövizden liraya geçmeyi riskli kıldığına dair görüşümüzü koruyoruz. 2,8750 ve 2,9000 dolar kurunda dirençler. 2,8550 ve 2,8400 ise destek seviyeleri" dedi.

ING Bank stratejisti Pınar Uslu da oynaklıklardaki düşüşün yanı sıra yüksek faizlerin Türk lirasının cazibesini artırdığını, ancak Perşembe günkü Merkez Bankası toplantısı öncesi lirada bir miktar satış görülebileceğini söyledi.

AVRUPA PİYASALARI

Avrupa borsaları Brüksel'deki patlamaların ardından havacılık hisseleri öncülüğünde düşüşle açıldı.

Brüksel'deki uluslararası havalimanının terminal binasında meydana gelen patlamalarda en az 13 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Haber sonrasında EasyJet, Air France-KLM ve Ryanair Holdings en az yüzde 3,3 oranında düştü. Seyahat hisseleri ise Stoxx Europe 600'de en kötü performansı kaydetti.

Avrupa'nın gösterge endeksi Stoxx 600 TSİ 11:22 itibariyle yüzde 0,99 kayıpla işlem görüyor. Endeks, 11 Şubattaki dip seviyeden banka ve maden hisseleri öncülüğünde yüzde 14 kadar yükselmişti.

PETROL

Petrol fiyatları, OPEC'in İran'ın üretimin dondurulması anlaşmasına katılmaması halinde bile petrolün "ılımlı" bir seviyeye yükseleceğini kaydetmesinin ardından 41 dolar civarında seyretti. Ancak güne yüksleişle başlayan petrol patlama haberlerinin ardından kazançlarını bir kısmını geri verdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) Genel Sekreteri Abdalla El-Badri, OPEC dışı ülkelerde üretimin düşmesi ve ABD'de petrol sondaj aktivitelerinin azalmasının, OPEC'in piyasayı dengesini bulması için kendi haline bırakma stratejisinin işlediğini gösterdiğini söyledi. Öte yandan, ABD'de petrol stoklarının yükselmesi ve1930'dan bu yana en yüksek seviyesinde kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Hem brent petrol, hem de Batı Teksas türü ham petrol (WTI) 41,4 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

ALTIN

Altın, iki Fed yetkilisinin gelecek ayki toplantıda Fed'in faiz artırımına gidebileceğini kaydetmesi ve bunun sonucu metalin alternatif yatırım aracı olarak cazibesinin azalmasının ardından düştükten sonra hafifçe yükseldi.

Spot altın, Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,243 dolardan, yüzde 0,6 yükselerek 1,250 dolara çıktı. Metal dün yüzde 0,9 düşmüş, böylelikle altın son üç günde yüzde 1,3 geri çekilmişti.

Pazartesi günü, Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart ve San Francisco Fed Başkanı John Williams, son ekonomik verilerin Nisan toplantısında bir faiz artırımını destekleyebileceğini işaret etti. Aralık ayında yaklaşık 10 yıl sonra ilk faiz artırımına giden Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 26-27 Nisan'da toplanacak.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, yendeki zayıflama sonrası Japonya hisselerine gelen alışlar ve ham petrolün varil başına 41 doların üzerine tırmanması ile birlikte değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0,6 artışla işlem görürken, Japonya piyasaları bir günlük tatilin ardından yeniden açıldı ve Topix Endeksi yüzde 2 sıçradı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0,3 düştü.

Yukarı

Business HT×