BIST 100 92.709 % 0,00
USD/TRY 5,4871 % 0,08
EUR/TRY 6,2037 % 0,21
Piyasalar
92.709
% 0,00
5,4871
% 0,10
6,2038
% 0,21
1,1300
% 0,12
19,98
0,00
1.203,51
% 0,11
65,35
% -0,18
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Petrol piyasasında en büyük olmak artık demode mi?

Rekor düşüşleri yaşayan petrol piyasasının en büyük iki ismi Exxon ve Shell maliyet kesintilerine gidiyor. Uzmanlara göre "petrol piyasasında en büyük olmak" artık bir dezavantaj

Petrol piyasasında en büyük olmak artık demode mi?
BLOOMBERG NEWS 24 02 2016, 09:35

Bir dönem 100 doların üzerine çıkan petrol fiyatlarının 12 yılın en düşük seviyelerine inmesiyle petrol piyasasının "dev ismi" olmak da riskli olmaya başladı. Dünyanın en büyük iki petrokimya şirketi ABD'li Exxon ve Hollandalı Shell maliyet ve yatırımlarında kesintilere giderken, "küçükler ligindeki" Chevron, Total, BP, ConocoPhillips ve ENI SpA gibi firmalar arasındaki rekabet de kızışıyor.

Günlük 4 milyon varilden fazla üretimi olan Exxon'un, 2015'e kıyasla yatırımlarının yüzde 25 azalması maliyetlerde 64 milyar dolara yaklaşan kesintiye yol açtı. Exxon, yeni petrol kuyuları sözleşmelerine, deniz üssü petrol platformlarına, doğal gaz terminallerine yatırımlarını 10 yılın en düşük seviyesine çekti.

Hollandalı rakibi Shell ise 2015'te Kanada'da yapımına başlanan ve günde 80 bin varil üretmesi beklenen Carmon Creek petrol yatağının inşasını durdurdu. Günlük üretimi 3,7 milyon varile ulaşan Shell, şubat ayı başında yatırımcılarına yüzde 6,5 daha az ödeme yapacağını açıkladı.

"'BÜYÜK' OLMAK ARTIK AVANTAJLI DEĞİL"

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın Baş Petrol Analisti Michele Della Vigna, Bloomberg'e yaptığı açıklamada " 'Büyüklük' 1990'lar ve 2000'lerin başlarında çok önemliydi. Sermaye kıtlığı yaşanıyordu . Bu nedenle son 15 yıldır 'büyük' olmak avantajdı. Ancak bugün düşük maliyet eğrisine sahip olmak ve çabuk tepki verebilmek daha önemli" dedi.

Petrol danışmanlığı firması Wood Mackenzie'nin Kurumsal Analisti Tom Ellacott da "büyükler ligindekilerin" üretimde değişiklik yapmak için her yıl çok daha büyük projelerden vazgeçmek zorunda olduklarını söyledi. Ellacott'a göre Exxon ve Shell kendi problemlerini yaratacak büyüklüğe erişti.

Petrol 100 dolar seviyesinde olduğu dönemlerde her iki şirket de rotalarını dünyanın en zor, en soğuk ve en derin bölgelerindeki rezervlere çevirmişti. 10 yıl kadar bir sürede Kazakistan, Avustralya'nın en uzak köşeleri, Angola ve Arktik kıyılarına ulaşmak için milyarlarca dolar harcandı. Ancak yeni petrol fiyatlarına adapte olmaya çalışan Exxon ve Shell'in bu yatırımlarının geri dönüşü yüzde 15 ile 20 oranları arasında düştü.

"HÂLÂ EN İYİSİYİZ"

ABD'nin Houston kentinde bu hafta düzenlenen enerji konferansı IHS CERAWeek'e katılan Exxon ve Shell yöneticileri ise "büyük" olmanın hâlâ önemli olduğuna vurgu yaptı.

Exxon CEO'su Rex Tillerson "Büyüklüğümüz ve nakit akışımızdaki çeşitlilik finansal gücümüzle birleşince bize yatırım yapacak güveni sağlıyor" ifadelerini kullanırken, Shell CEO'su Ben Van Beurden de şirketinin şüphesiz piyasadaki en büyük isim olduğuna vurgu yaptı.

ABD'nin en büyük üçüncü petrol şirketi ConocoPhillips CEO'su Ryan Lance ise düşük maliyetli üretime odaklanacaklarını, kısa vadeli projelere yöneleceklerini açıkladı.

Petrol fiyatları düşük seviyedeyken Exxon ve Shell'in daha fazla nasıl büyüyeceğinin belirsizliği sürüyor. Pulitzer ödüllü ekonomist Daniel Yergin'e göre bu belirsizlik ortamında Exxon ve Shell'in genişlemesi petrol endüstrisinde yeni bir sayfa açıyor: Süper büyüklerin çağı.

Yukarı

Business HT×