BIST 100 92.354 % 0,73
USD/TRY 5,3219 % -1,18
EUR/TRY 6,0713 % -0,96
Piyasalar
92.350
% 0,72
5,3225
% -1,18
6,0715
% -0,95
1,1409
% 0,35
20,95
0,25
1.226,02
% 0,36
63,87
% 2,14
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Gelişen piyasaları krize götüren yol

UBS, gelişmekte olan piyasalardaki zayıflığı bankacılık sektöründen kurumsal tahvillere kadar birçok sebeple açıkladı

Gelişen piyasaları krize götüren yol
FINANCIAL TIMES 19 02 2016, 10:02

İsviçre merkezli yatırım bankası UBS, bu hafta yayınladığı raporda gelişen piyasaları krize götüren sebepleri sıraladı.

UBS Gelişen Ülkeler Baş Stratejisti Bhanu Baweja'nın açıkladığı rapora göre gelişen piyasaların varlıkları arasında en kötü performans gösteren hisse senetleri. Baweja yazılı açıklamasında, zayıf ekonomik büyüme ve mâli dengesizliklerin hisseleri ve para birimlerini güçsüzleştiren etkenler olduğunu belirtti.

Baweja'ya göre hükümetlerin artık bankaları destekleyemiyor olması finansal koşulları sıkılaştırıyor ve borçlanmayı zorlaştırıyor. Ülkelerdeki sermaye çıkışıyla para birimleri zayıflarken, hisselerdeki değer kaybı da daha fazla sermaye çıkışına sebep oluyor. Siyasi riskler ve borçlanma maliyetlerindeki artış da ekonomik büyümeyi zayıflatıyor.

UBS'in tahminlerine göre gelişmekte olan piyasaların tahvil ve kurumsal tahvillerinin yüzde 30'u ülke borçlarını kapatmak için işleme sokuldu.

BREZİLYA ÖRNEĞİ

Dünyanın en büyük derecelendirme kuruluşlarından Standard & Poor’s'un (S&P), kredisini "çöp" seviyesine çektiği Brezilya'da, yabancı para birimi cinsinden hükümet borcu 64 milyar dolara yaklaştı. S&P, Brezilya'daki yerli ve yabancı para birimi derecelendirmesi arasında artık fazla bir fark olmadığını açıkladı. Ülkenin büyüyen dış ticaret açığı ve toplam net borcu ile genişleyen muhtemel borçlanmaları Brezilya'nın finans sektörünü sekteye uğratan nedenlerin başında geliyor.

KURUMSAL TAHVİLLER

Baweja, kurumsal tahvillerdeki kötü gidişatının sebebinin yüksek seviyedeki kamulaştırma olduğunu söylüyor. UBS verilerine göre işleme sokulan kurumsal tahvillerin yüzde 35'i yarı egemen şirketlere ait. Petrol ve doğal gaz gibi sektörlerde devlete ait olan yarı egemen şirketlerin oranı yüzde 70'e çıkıyor.

Yatırımcılar da hükümetlerin yarı egemen şirketlerde bir değişikliğe gitmeyeceğine inanıyor. Birçok gelişen piyasanın yöneticileri bu şirketlere güçlü bir savunma kurmak için yüksek miktarlarda döviz cinsinden rezerve sahip. Bu durum, ABD'nin yüksek getirili kredilerinin çökerken gelişen piyasaların kurumsal tahvillerinin yükseldiğini açıklıyor. Çünkü ABD'de hükümetin "kurtarmaya geleceği" yönünde bir tahmin yok.

 

Yukarı

Business HT×