BIST 100 93.616 % 0,34
USD/TRY 5,3325 % -0,33
EUR/TRY 6,0917 % 0,28
Piyasalar
93.616
% 0,34
5,3325
% -0,33
6,0923
% 0,28
1,1418
% 0,75
20,19
0,23
1.221,53
% 0,67
66,92
% 0,45
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Konutta devlet desteği piyasayı ve şirketleri nasıl etkileyecek?

Uygulama karşısında, sektör temsilcilerini heyecanlı;analistler ise temkinli

Konutta devlet desteği piyasayı ve şirketleri nasıl etkileyecek?
BUSİNESSHT 29 02 2016, 15:42

Uzun süredir konuşulan konutta devlet desteğinin ayrıntıları, Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararının Resmi Gazete'de yayınlanması ile birlikte netleşti. Peki bu desteğin konut piyasası ve şirketlere yansıması nasıl olacak?

İlk kez konut sahibi olacaklara destek olmak amacıyla getirilen devlet katkısı uygulaması, sektör temsilcilerini heyecanlandırıyor; fakat analistler uygulamanın etkilerinin ancak uzun vadede görülebileceği konusunda hem fikir.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz konutta devlet desteğini, “Ekonomimizin lokomotif sektörlerinden gayrimenkul sektörü için teşvik edici bir gelişme. Özellikle ilk defa ev sahibi olacaklar açısından devlet katkısı başlangıç aşamasında motivasyon sağlar. Ülkemizde ev sahibi olmak için gereken toplu paranın karşılanması yönünde olumlu bir adım” şeklinde değerlendirdi.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı ise konuyla ilgili olarak, "Vatandaşlarımızın geçmiş yıllara kıyasla daha rahat koşullar altında ev sahibi olabilmelerini sağlayan kamu finansman desteklerinin sürekliliğinin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

Sektör geneline bakıldığında, 2014 yılı son çeyreğinden bu yana genel ekonomik büyümenin altında bir görünüm sergileyen inşaat sektörünün, 2015 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla bu trendi sürdürerek yüzde 1,9 oranında büyüdüğü görülüyor.

İnşaat sektörünün aşağı yönlü büyüme trendinin aksine, TÜİK verilerine göre 2015 yılında önceki yıla kıyasla konut satışlarında yüzde 10,64 oranında artış yaşandı. 

Bu olumlu gelişmeye karşın, bankaların konut kredilerinin 2012 yılından bu yana en yüksek seviyede seyretmesi ve bu yüksek seviyenin korunması ihtimali konut satışları için karamsar bir tablo oluşturuyor. Nitekim TÜİK tarafından açıklanan 2016 yılı Ocak ayı verilerine göre konut satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 oranında azaldı. 

Hal böyleyken, yeni uygulama karşısında gayrimenkul analistleri, sektör temsilcileri kadar heyecanlı görünmüyor. BusinessHT olarak görüşlerine başvurduğumuza ancak ismini vermek istemeyen üç farklı kurumun gayrimenkul analistlerine göre, karamsar manzarayı değiştirmesi beklenen ‘konut desteği’ paketi, bekleneni vermiyor.

Analistler tarafından tasarrufları arttırmaya yönelik bir uygulama olarak yorumlanan konut desteğinin, kısa ve orta vadede somut etkilerinin gözlemlenmesi beklenmiyor. Bu uygulama ile orta ve altı gelir sınıfının hedeflendiğini belirten analistler, yakın vadede konut piyasası ve işlem gören Gayrımenkul Yatırım Ortaklıkları ile şirketleri etkilemeyeceğini belirtiyor. 

Yukarı

Business HT×