BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Riskler pazar kaybettirebilir

Rusya, Libya ve Irak başta olmak üzere derinleşen bölgesel risklerin sektörde pazar kaybına yol açabileceği uyarısında bulunan TMB Başkanı Yenigün, yeni pazar arayışlarında olduklarını söyledi

Emlak sektörü risklere karşı yeni pazar arayışında
MEHMET KAYA / DÜNYA GAZETESİ 20 02 2015, 12:17

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Rusya, Libya ve Irak başta olmak üzere bölgesel risklerin derinleştiğini ve bu kaybı telafi için yeni pazar arayışlarını yoğunlaştırdıklarını söyledi. 

Rusya’nın Türk müteahhitliği için çok önemli olduğunu söyleyen Yenigün, burada kur farkı nedeniyle bir kısım zararlar oluştuğunu, Rus bankaları ve hükümetinin de durmayı tercih ettiğini belirtti. Rusya’nın 2018 FİFA Dünya Kupası ve Kırım’daki yatırımlara yönelik nasıl bir yön çizeceğinin henüz belli olmadığını belirten Yenigün, bu konuda netlik için takiplerini sürdürdüklerini vurguladı. 

Yeni pazar bulma konusunda Güney Amerika’nın bir alternatif olarak görülebileceğini kaydeden Yenigün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güney Amerika gezisinde Kolombiya ve Meksika’da iş imkanı gözlendiğini aktardı. 

SEKTÖR, YENİ BİR KALKINMA BANKASI KURULMASINI İSTİYOR 

TMB Başkanı Mithat Yenigün, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından gündeme taşınan yeni bir kalkınma bankası kurulması konusunu kendilerinin de değerlendirdiğini ve bu yönde istekleri bulunduğunu kaydetti. Eximbank’ın ülke alım kredileri içindeki limitlerinin yeterli olmadığını belirten Yenigün, Çin’in müteahhitlerine “sınırsız” kredi açtığını, başka ülkelerde iş alan firmalara projeleri kadar o ülkeye kredi açtıklarını kaydetti. Yenigün konut pazarlama konusunda da yurtdışı fuarlara katılımların Ekonomi Bakanlığı tarafından diğer fuar teşvik programları benzeri bir sistemle desteklenmesini talep ettiklerini ve bakanlığın da buna sıcak baktığını kaydetti. 

"TÜRKİYE, IRAK'A 2.5 MİLYAR $'LIK KREDİ AÇSIN" 

Mithat Yenigün, Türkiye’nin alacak sorunları olan Libya’da “umut görünmediğini” belirtirken, Irak’a Türkiye’nin kredi açmasını önerdi. Türk müteahhitlerin hakedişleri tamamlanmış 2.5 milyar dolarlık alacağı bulunduğunu kaydeden Yenigün, bunların çok yavaş biçimde ödendiğini vurguladı. Türkiye’nin Irak’a bu miktarı kredi olarak vermesini teklif eden Yenigün, karşılığının da petrol ya da gaz alımıyla ödenme imkanının karşı tarafa sağlanmasını önerdi. Yenigün, “Bunun iki yönlü etkisi olacak. Birincisi ,Türkiye’nin bir jesti olacak ve sonuçta da borç veriyorsunuz. Diğer unsuru ise bu para hemen Türkiye’ye dönecek. Irak pazarının önemi, coğrafi olarak çok yakın olduğu için, kum, çakıl ve asfalt hariç her türlü inşaat malzemesi Türkiye’den gidiyor. Orada bir iş alındığında her türlü unsuruyla Türkiye’ye para dönüyor” dedi.

"RANT PEŞİNDE DEĞİLİZ ANCAK HESAPLAMA ÇOK KARIŞIK" 

Yenigün, kamuoyuna “rant vergisi” olarak yansıyan, imar değişikliklerinden vergi alınmasına yönelik girişimlere karşı olmadıklarını ancak uygulamanın herkese eşit koşullar sağlaması gerektiğini söyledi. Ada bazında bir imar değişikliği önerdiklerini belirten Yenigün, hesaplamasının da çok karmaşık olduğunu, bu yönde bir öneri için çalışma sürdürdüklerini kaydetti.

Yukarı

Business HT×