BIST 100 90.051 % -1,91
USD/TRY 5,3490 % 0,07
EUR/TRY 6,0911 % 0,17
Piyasalar
90.051
% -1,91
5,3496
% 0,08
6,0916
% 0,18
1,1370
% 0,01
21,36
0,00
1.245,67
% 0,00
60,28
% 0,13
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Patates fiyatını düşürecek tarih

Patates fiyatlarında düşüş bekleniyor. Önümüzdeki hafta Nevşehir ve Niğde yöresi başta olmak üzere birçok bölgede yazlık patates hasadı başlayacak. Hasatla birlikte birlikte patates fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Patates fiyatını düşürecek tarih
29 06 2018, 15:59

Patates fiyatlarında önümüzdeki hafta düşüş tahmini yapıldı.

Önümüzdeki hafta Türkiye'nin önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir ve Niğde yöresi başta olmak üzere birçok bölgede yazlık patates hasadı başlayacak.

Hasatla birlikte birlikte patates fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Patates fiyatlarının, bu hafta yüzde 15-20 civarındaki düşüş seyrinin yeni ürün hasadının başlamasıyla daha da gerileyeceği belirtildi.

AA muhabirinin, sektör temsilcilerinden edindiği bilgiye göre, hafta başından itibaren eylül ayı sonuna kadar sürecek hasat döneminde Nevşehir’de 250 bin ton, Niğde'de ise yaklaşık 400 bin ton rekolte bekleniyor.

KIŞLIK PATATES HASADI DA BEKLENİYOR

Yazlık patates hasadı, gelecek Tokat, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Afyonkarahisar, Çorum, Eskişehir, Mardin, Amasya ve Konya'da yapılacak. Yaklaşık bir ay sürecek hasadın ardından ülke genelinde kışlık patates hasadı da gerçekleştirilecek.

Yılda yaklaşık 1,5 milyon ton patatesin saklanabildiği Kapadokya bölgesindeki kayadan oyma soğuk hava depolarında da yeni sezonun ürünü için hazırlık yapılıyor.

Kış aylarında Akdeniz bölgesinden gelen limonun piyasaya sürülmesi ve geçen yıldan kalan patateslerin depolardan ayıklanmasının ardından taze ürünler yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunulmak üzere depolanacak.

Türkiye'nin farklı bölgelerinden tırlarla getirilen patates, bölgedeki kayadan oyma depolara konuluyor. Bölgede bulunan bin 140 kayadan oyma doğal soğuk hava deposu, ortam koşulları nedeniyle sezonuna göre limon ve patatesin bozulmadan saklanmasına imkan tanıyor.

 

SURİYE'DEN PATATES İTHALATI

Geçtiğimiz dönemde patates fiyatlarındaki hızlı yükseliş üzerine Suriye'den patates ithalatı başlamıştı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde satış fiyatlarında ciddi artışlar olan patates konusunda Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 1’ini geçmemek kaydıyla Suriye’de Türkiye’nin kontrol altına aldığı bölgeden ithalatın serbest bırakıldığını, bu kapsamda TL bazında 4 bin ton patates ithal edildiğini söylemişti.

Patates ithalatının Suriye’den yapılması ile ilgili de eleştirileri yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise “İthalatı yapan Bakanlık biz değiliz ancak mutlaka ve mutlaka Türkiye'nin çıkarları söz konusudur. Suriye kardeştir oradaki insanların zenginleşmesini de isteriz. Neden Suriye dururken başka bir yerden alalım?" demişti.

 

"PATATES SPEKÜLATÖRLERİ"

Fakıbaba ise patates fiyatları üzerine spekülasyon yapanlara karşı uyarıda bulunmuştu.

"Ne oldu da depolarda bu kadar patates varken, patatesin fiyatı seçim öncesi 50 kuruştan 6 liraya çıktı, ben de hayretler içerisindeyim." açıklamasında bulunan Fakıbaba'nın değerlendirmesi şu şekildeydi:

“Patates 50 kuruştu. Bakanlar Kurulunda ilk yaptığımız işlerden bir tanesi patatese ihracat desteği verdik. Ne oldu da depolarda bu kadar patates varken, insanlar bizden ihracat desteği isterken, patatesin fiyatı seçim öncesi 50 kuruştan 6 liraya çıktı. Ben de hayretler içerisindeyim. Şu anda patatesin fiyatı düştü ve düşecek. İthalat, elinizde duran bir araç. Fiyatlar çok yükseldiği zaman elinizde ithal ettiğiniz mal olmasına rağmen bazı spekülatörler, sadece ve sadece kar amacı olan insanlar, çiftçinin ve üreticinin elinden malları topluyor ve depo ediyorlar. Ondan sonra bir fırsat kolluyorlar. O fırsatı yakaladıkları zaman 1 liralık malı 6 lira yapıyorlar. Biz ithalatı piyasayı regüle etmek için yapıyoruz. Ürünün azlığından dolayı değil. Yeterli patatesimiz var”

Yukarı

Business HT×