BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0596 % 0,10
EUR/TRY 6,7702 % 0,31
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0597
% 0,10
6,7703
% 0,31
1,1166
% 0,06
26,10
0,10
1.278,63
% 0,09
73,12
% 1,26
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan'dan İnce'ye TCMB örneği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "Sen bu memleketi soyuyorsun." ifadesine sert sözlerle yanıt vererek TCMB'yi örnek gösterdi. Erdoğan, "TCMB'nin döviz rezervi 22.5 milyar dolardı. Ya soygunun yapıldığı bir ülkede böyle bir Merkez Bankası olabilir mi? IMF bizden borç istedi. 5 milyar avro verin dedim." açıklamasında bulundu.

Erdoğan'dan İnce'ye TCMB örneği
17 06 2018, 19:05

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Beykoz mitingindeki ifadelerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı (TCMB) örnek göstererek yanıt verdi.

AK Parti tarafından Yenikapı Miting Alanı'nda gerçekleştirilen "Büyük İstanbul Mitingi"nde konuşan Erdoğan, "Şöyle soydular, böyle soydular. Neyi soyduk? Bu ne hayasızlıktır." diyerek, "Soygunun yapıldığı bir ülkede böyle bir Merkez Bankası olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bay Muharrem yolsuzluktan falan bahsediyorsun haddini bil. 2.5 milyar dolar borçla devraldım ben İBB'yi ayrılırken de 1.25 milyar dolar borçla devrettim. Ama yatırımlar yaptık. Adam soygunlardan bahsediyor. Haddini bil.

Dedik ki Türkiye şanına yakışanı yakalayacak. Ve bir de fakirlik şu, bu şimdi ona da geleceğim. Bay Muharrem 23.5 milyar dolar borcumuz vardı IMF'ye biz sıfırladık biz. CHP değil, TCMB'nin döviz rezervi 22.5 milyar dolardı. Ya soygunun yapıldığı bir ülkede böyle bir Merkez Bankası olabilir mi? IMF bizden borç istedi. 5 milyar avro verin dedim.

Bay muharrem 236 kat trilyon yatırım yaptık sadece İstanbul'a."

İnce, Beykoz mitinginde "Yalova'dan geldim, Erdoğan'ın yaptığı köprüden geçtim. 125 lira para ödedik. Demirel'in yaptığı köprüden geçeceğim akşam, orası bedava. Bayramdan sonra Erdoğan'ın yaptığı köprüden geçiş 114 lira, Demirel'in yaptığı köprü 11 lira. Sen bu memleketi soyuyorsun." demişti.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Erdoğan, mitingdeki açıklamalarına şu iafdelerle devam etti:

İstanbul'da 34 bin yeni derslik kazandırdık. 21 olan üniversite sayısını 57'ye ulaştırdık. Öğretmen ya belki anlar. Üniversite öğrenci sayısı 890 bini geçti. 14 bin 500 kişilik yurt binaları açtık, 3 yıl içerisinde 14 bin 250 kişilik yeni binalar daha açıyoruz.

AKM, 'Biz burayı yıkacağız' dedik, yıktık. Türkiye'nin bir numaralı opera binasını yapıyoruz. Aynı şekilde İSKİ'ye ait bir yer var. Ağa Camisi'nin dışında başka bir cami yok. Buraya bir de cami yapalım dedik. İstiklal Caddesi'nin çıkışına 5 bin kişilik bir cami yapılıyor. Altında da kitap, hat, ebru gibi şeyler de olacak. Ramazan'ın son günlerinde ikisini de gezdim. Ya biz dertliyiz, dertli. Bunların hepsi olacak. İstanbul'a yakışır olacak. 250 yıllık tarihi olan bir adım daha atıyoruz. Rami Kışlasını da 7 milyon cilt kitaplık bir kütüphaneye çeviriyoruz. Şu anda devam ediyor. Biz yeniden İstanbul'u kültür, sanat noktasında merkez haline dönüştürüyoruz. Bunların şunu yapacağız dedi yok, sadece Tayyip Erdoğan'a hakaret ediyor. Kuleli Askeri Okulu'nu müzeye çeviriyoruz. İstanbul'da sikke müzesi kuruyoruz. Yaslı Ada'yı biz demokrasi ve özgürlükler adasına çeviriyoruz. 

"İLK ADIMI BURADA ATIYORUZ"

Siz tarihe kendinizi affettiremeyeceksiniz. Bu adayı bu hale getiriyoruz. Burada uluslararası toplantılar yapacağız. Bu uluslararası camiada var, bizde yoktu. İlk adımı burada atıyoruz. Bay Muharrem ben laf salatası yapmıyorum, şunu yapıyorum de.

Bugün Elazığ'da bizim Millet Bahçeleriyle dalga geçiyor. Dün TOKİ'ye talimat verdim. 26 dönümlük yeri Elazığ'da Millet Bahçesi yapacağız. Bir şehitler anıtı da koyacağız. Biz icraat üzerine icraat yapıyoruz. Elazığ'ımıza da burası hayırlı olsun.

İSTANBUL'A YATIRIMLAR

Haliç'te bir bilim ve teknoloji merkezi kuruyoruz. Bilim ve teknoloji merkezimiz de Haliç Tersanesi'ni bilim ve teknoloji merkezi yapıyoruz. Hazırlıklar tamam, suratle yıkımı yapılacak ve bilim ve teknoloji merkezine dönüşecek. Avrupa'nın en büyük bilim ve teknoloji merkezi olacak.

Sağlıkta İstanbul'a çağ atlattık. 129 adet sağlık tesisi inşa ettik. 5 kat trilyon olan 14 sağlık tesisimizin inşaatı devam ediyor. 7 bin yataklı 2 dev şehir hastanesi yapıyoruz. Başakşehir Şehir Hastanesi 2 yıla kadar tamamlanacak. Sancaktepe Şehir Hastanesi de YPK onayında. 5 büyük Millet Bahçesi'ni hayata geçiriyoruz. Atatürk Havalimanı'nı Millet Bahçesi'ne dönüştürüyoruz. Central Park, High Park'tan daha büyük Millet Bahçesi. Central Park'ın 3,5 kat büyüklüğünde, bize bu yakışır.

Şimdi, 29 Ekim'de havalimanını açıyoruz. Açılışla birlikte burada da yıkım çalışmaları başlıyor. Derdimiz İstanbulumuz bu güzelliklere sahip olsun. Bay Muharrem senin havsalan böyle bir havalimanını alır mı? Kanal İstanbul'la ne işimiz var diyor. Anlamaz. Panama'yı Panama yapan Panama Kanalıdır. Süveyş Kanalı Mısır'ın en büyük maddi kaynağı. Bunların havsalası almaz. İleri geri bol bol yalanlar konuşuyor. Hayatınızda zaten bir şey yok. Gereğini zaten bir hafta sonra yapacağız. 

452 trilyon lira maliyeti olan Çamlıca Radyo-Televizyon kulemizi hayata geçiriyoruz. TOKİ vasıtasıyla 156 bin konut projesini hayata geçirdik. Ulaştırmada önce Marmaray ile sonra Avrasya Tüneli ile iki kez buluşturduk, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü hizmete soktuk. İstanbul-İzmir otoyolu devam ediyor. Osman Gazi Köprüsü'nü ülkemize kazandırdık. Kuzey Marmara Otoyolu'nu İstanbul'u ilgilendiren kesimlerin inşaatı devam ediyor. İstanbul'u Ankara, Eskişehir, Sakarya ile olan bağlantılarını yüksek hızlı tren ile sağladık. Gebze-Sabiha Gökçen-Halkalı arası yüksek hızlı tren hattı projemiz sürüyor. Biliyorsunuz Bay Kemal Sabiha Gökçen'e de karşı çıkmıştı. Bu havalimanını bizden öncekiler yaptı. Şimdi Sabiha Gökçen yetmiyor, yeni bir terminal binası daha yaptık. Anlamazsınız. İşte onun için dev havalimanını yapıyoruz. Bunlar nerede geziyor, biz nerede geziyoruz. Bunlar uçaklarla değil, kağnılarla gelecek. Büyük devlet olmak, büyük ülke olmak bunu gerektirir.

Takmış kafayı bizim Külliye'ye. Gelmeyeceğim, gelmeyeceğim dedi kuzu kuzu geldi. Bunlarda onu, bunu verecekmiş. Bay Kemal, Bay Muharrem ben bu sene çok amaçlı salonumuzda iki iftar yaptık. Biz dertliyiz. Aynı anda 2 bin 500 kişiye yemek verebiliyoruz. Bu onları rahatsız ediyor. Bu ülkenin, bu milletin, bu devletinin nerede olduğunu gösteriyor. Gelen kim, muhtar. Muhtar kim, bunların kabullenemeyecekleri. Bana da öyle dediler ya.

ULAŞIM HEDEFLERİ

Hızlı tren Avrupa ile buluşacak. 3,2 kat trilyon yatırım bedeli. 2022 yılında tamamlayıp hizmete almayı planlıyoruz. 3. Havalimanı inşası bitmek üzere. 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi hedefimiz var. Dünyada örneği yok. Bununla birlikte Avrupa-Asya gidiş-gelişleri çok daha farklı olacak. Kanal İstanbul'la ilgili hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Yerli-milli otomobil diyoruz, 20 yıl geriden diyor. Nasıl yapacağımızdan haberi yok. Akülü yapacağız. Elon Musk, Tesla. Davet ettik, konuştuk bunları. Bay Muharrem görüyorsun, biz bir şeyler yapmak derdindeyiz. Hayatınız boyunca dikili bir ağacınız yok. Made in Turkey diye bize ait bir araç olsa... Niye rahatsız oluyorsunuz? Ben 5 babayiğit aradım, buldum. Bir araya geldik imzaları attık. 2022 hedefimiz var.

Son 16 yılda 17 kilometrelik tünel inşa ettik. Ben yaptıklarımızı konuşuyorum, hayal üretmiyorum. 190 kilometreyi bulan tünel ve bin kilometreyi bulan metro ile ulaşım ağını geliştiriyoruz.

HAYVANLAR İÇİN ÇALIŞMA

Atları, faytonların boyunduruğundan kurtarıp, özgürlüğüne kavuşturmak için çalışma yapıyoruz. Eziyet gören köpeklerle ilgili, faytonlarda kullanılan atlarla ilgili vicdanları yaralayan olaylarla ilgili çalışmalar yapacağız. Bunlar üzerindeki çalışmaları çok daha farklı şekilde ele alıp değerlendireceğiz. 

Batı 24 Haziran'a bakıyor. Neyi bekliyor. Acaba Erdoğan nasıl çökecek. Batı'ya da gerekli dersi vermeye hazır mıyız? Bugüne kadar hep verdiniz. Allah'ın izniyle yine vereceksiniz.

İstanbul CHP faşizmini ilişkilerine kadar yaşamış bir şehirdir. 16 Haziran 1950, Ezan-ı Muhammed'in tekrar yankılandığı gündür. O gün yaşananlara dair çok hüzünlü anılar var. 

 

Yukarı

Business HT×