BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0494 % 0,05
EUR/TRY 6,7523 % -0,37
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0494
% 0,05
6,7523
% -0,37
1,1161
% -0,17
26,10
0,10
1.277,53
% -0,71
72,21
% -0,56
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Çiller'den koalisyon çıkışı

Eski başbakan Tansu Çiller, kendi dönemindeki PTT özelleştirmesi örneğini vererek koalisyon yapılarını eleştirdi. Çiller, koalisyonlar için Burada bir ekonomi profesörü olarak, eski hazine, dışişleri, başbakan yardımcısı ve başbakan olarak bunların deneyiminden geçtikten sonra bunlara işaret ettim" dedi.

Çiller'den koalisyon çıkışı
17 06 2018, 18:57

Eski başbakan Tansu Çiller, AK Parti'nin Yenikapı mitingine katıldı.

"Bugün bu milli şuurla buradayım. Karşımızda ve yakın zamanda seçimler var. Herkes bir söz söyler, ama son sözü millet söyler" diyen Çiller, koalisyonlarla ülke sorunlarına çözüm üretmenin zor olduğunu ifade ederek kendi dönemindeki PTT özelleştirmesi örneğini verdi.

Çiller, "O gün PTT'nin satışı vardı. Eğer Türkiye PTT'nin yarısını satabilseydi, Türkiye'nin bütün iç ve dış borçları kapanacak, Türkiye lig atlayacaktı. Bunu ortaklarımızla bir noktaya getirdik. Erdal İnönü, Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Sayın Baykal değerli kimliklerdi. Ama Meclis'e aksetmedi bu. Meclis'ten çıkarmamıza rağmen bu aritmetik bozuldu. Türkiye çok büyük bir fırsatı kaçırdı. Türkiye artık bu fırsatları kaçıramaz." dedi.

Çiller, "Burada bir ekonomi profesörü olarak, eski hazine, dışişleri, başbakan yardımcısı ve başbakan olarak bunların deneyiminden geçtikten sonra bunlara işaret ettim" ifadelerini kullandı.

1990'lı yıllarda Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde PTT'nin özelleştirilmesi gündeme gelmişti.

"ÜLKEMİZ CİDDİ BİR KISKAÇ ALTINDA"

"Ülkemiz ciddi bir kıskaç altında" diyerek sözlerini sürdüren Çiller, "Dış politikada görüyoruz, terör mücadelesinde, ekonomide görüyoruz. Bunların içerisinde ciddi bir terör mücadelesi devam ediyor. Bir FETÖ olayı yaşadık, dış mihrakların nasıl kullandığını gördük. Bunlar ciddi riskler taşıyan meseleler. Son dönemde terör mücadelesinde ciddi başarıları Mehmetçiğimiz elde etmekte, destan yazmaktalar. Bu destan bütün dünyada şaşkınlık yaratmıştır. Eski başbakan olarak 'bu terör ya bitecek, ya bitecek' diyen eski başbakan olarak terör mücadelesi sadece bir askeri müdahale değildir. Onun kadar önemli olan dış politikadır. Bu defa görütyoruz ki çok dar bir alanda değişen müttefikler, ciddi bir kararlılık var. Güvenlik olmadan özgürlüklerin olması mümkün değildir. Burada da acil çözümler var. Gençler iş bekliyor. Barım dahil çok ciddi çözümlere ihtiyaç var" dedi. 

ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR

Çiller'in açıklamaları şu ifadelerle devam etti:

"24 Haziran'da seçimlere gitmekteyiz. Bu çözümleri kim bize getirecek? Karşımızda ittifakları görüyoruz. Bir bölümünün çok parçalı olduğunu görüyorum. 4 veya 5 ortaklıktan müteşekkil bir ittifak ortaya çıkmakta. Bunlar saygın partiler, saygın liderler de olabilir. Eşyanın tabiatında uyum sağlama zorluğu var. Bütün bununla birlikte çok acil çözüm bekleyen terör, ekonomi, dış politika olsun çok acil çözümler getirecekler. Bunu çok zor görüyorum. Koalisyonlara ilişkin görüşlerimi şimdi yapmıyorum. Aktif siyasete veda ederken de yaptım. Orada da ifade ettim, koalisyonlarla çözüm üretmek çok zordur."

Yukarı

Business HT×