BIST 100 86.796 % -0,47
USD/TRY 6,0494 % 0,05
EUR/TRY 6,7523 % -0,37
Piyasalar
86.796
% -0,47
6,0494
% 0,05
6,7523
% -0,37
1,1161
% -0,17
26,10
0,10
1.277,53
% -0,71
72,21
% -0,56
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İsmail Gülle de TİM adaylığını açıkladı

Oğuz Satıcı ve Tahsin Öztiryaki'nin ardından İsmail Gülle de Türkiye İhracatçılar Meclisi başkanlığına adaylığını açıkladı. Gülle, adaylığını açıkladığı basın toplantısında "Hedefimiz 7/24 ihracat yapan, ihracat 4.0 ile buluşan, ihracatçı sayısı yüzbinlerle anılacak, dış ticaret fazlası veren bir Türkiye'dir. Bu inançla yola çıktık. TİM sadece ihracat rakamlarını artırmakla görevli değildir aynı zamanda ihracatın değerini ithalatın değeri üzerine çıkarmakla da görevlidir" dedi.

İsmail Gülle de TİM adaylığını açıkladı
AA 11 06 2018, 14:27

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan adaylığını açıklayan Türkiye Tekstil Sektör Kurulu Başkanı İsmail Gülle, "Hedefimiz 7/24 ihracat yapan, ihracat 4.0 ile buluşan, ihracatçı sayısı yüzbinlerle anılacak, dış ticaret fazlası veren bir Türkiye'dir. Bu inançla yola çıktık." dedi.

İsmail Gülle'nin TİM Başkan adaylığını duyurduğu toplantı, kendisine destek verenlerin içinde yer alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tekstil Sanayi Meclisi Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Kileci, Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Başkanı Zeki Kıvanç, İTHİB Başkan Yardımcısı Fatih Bilici ve Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçı Birlikleri Başkan Yardımcısı Başaran Bayrak'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

TİM Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Gülle, kararı tel başına vermediğinin, ihracatçılardan aldığı önemli destekle aday olduğunun altını çizdi. 

 

TİM delegeleri ve ihracatçı birliklerinin her zaman yeni olana, modern olana doğru ilerlediğine dikkati çeken Gülle, şunları kaydetti:

"Bugün dijital dönüşüm çağındayız. Artık eskisi gibi işler kağıt kalem ile veya bir binadan diğerine giderek bitirilmiyor. Herşey bilgisayar ekranlarından, akıllı cihazlardan veya diğer teknolojik mecralardan ilerliyor ve tamamlanıyor. Artık üretim öncesi ve sonrası faaliyetlerin ihracat fiyatlarındaki payı çok büyük. Marka, tasarım, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonla üretecek, lojistik, pazarlama ve reklam ile destekleyeceğiz.

Ürettiklerimiz mal ya da hizmet değil, 'çözüm' haline geldiğinde değeri artacak. Çünkü, mal ve hizmetin rakibi çok, ama tüketicinin derdine derman olanın rakibi yok. Geride bıraktığımız sürede birlikte markalaşma, tasarım, inovasyon ve teknoloji üzerine birçok atılım yaptık. Şimdi bu atılımı ihracat ailesinin tamamı için devam ettirmek arzusundayız. İşte bu da beni TİM Başkan adayı olmam için cesaretlendiren bir başka unsurdur."

TİM yönetimine seçilmeleri durumunda dış ticaret fazlası verene kadar mücadele edeceklerine işaret eden Gülle, kolay olmamasına rağmen buun yapılmayacak bir iş olmadığını, başlayıp yapacaklarını söyledi.

Seçilmeleri durumunda yapacakları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi veren Gülle, küresel rekabette öne çıkmak için mutlaka üretim öncesi ve sonrası katma değer yaratacak olan faaliyetlerin dikkate alınması gerektiğine dikkati çekti.

Gülle TİM'in sadece ihracat rakamlarını artırmakla görevli olmadığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"TİM aynı zamanda ihracatın değerini ithalatın değeri üzerine çıkarmakla da görevlidir. Bunu da standart reçetelerle gerçekleştirmek mümkün değildir. Cari açığının milli gelire oranını önce yüzde 3'ler seviyesine indirmek, ardından da cari açık fazlası veren bir ülke haline gelmek zorundayız. 

 

İhracatın katma değerini artırırken insan kaynağının kalitesini artırmak zorundayız. Bundan sonra ihracat şirketlerimizin tamamı ve TİM aynı zamanda bir eğitim kurumu gibi çalışmak zorundadır. Akademi ve iş dünyası ortaklığında her yıl en az 10 tane startup proje gerçekleştirmek için çalışacağız. Sadece mal üretmek değil vazifemiz hizmet de üretmektir. Bu çerçevede yazılım ihracatımızı desteklemeye devam edeceğiz, önde gelen sektörlerimize destek veren seviyeye getireceğiz ve aynı zamanda daha da ihracatçı olmaları için var gücümüzle çalışacağız."

Yukarı

Business HT×