BIST 100 99.671 % -0,01
USD/TRY 5,3282 % -0,28
EUR/TRY 6,0557 % -0,19
Piyasalar
99.680
% 0,00
5,3280
% -0,26
6,0553
% -0,20
1,1359
% 0,05
18,09
0,00
1.285,09
% -0,01
61,82
% 0,52
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump'tan Çin'e maske suçlaması

ABD Başkanı Donald Trump: Onlar, ABD'ye diğer ülkeler üzerinden de çelik satıyorlar

Trump'tan Çin'e maske suçlaması
07 03 2018, 08:45

ABD Başkanı Donald Trump, ithal çelik ve alüminyum için planladığı vergileri savunurken Çin'i diğer ülkeler üzerinden de ABD'ye çelik satmakla suçladı.

Trump, çelik ithalatında Çin'in payının kağıt üzerindekinden çok daha yüksek olduğunu belirterek, "Ülkemize gelen ithal çeliğin sadece yüzde 2'sinin Çin'e ait olduğu doğru değil. Onlar, ABD'ye diğer ülkeler üzerinden de çelik satıyorlar.Bir tane bile çelik fabrikası olmayan ülkelerin, ABD'ye ithal edilen çeliğin yüzde 3'ünü sattığını görüyorsunuz. Birçok ülke bunu yapıyor ama çelik aslında Çin'den geliyor. Dolayısıyla Çin bize ithal çeliğin sadece yüzde 2'sini değil, çok daha fazlasını satıyor." dedi.

Beyaz Saray'da konuşan Trump, ABD'nin neredeyse bütün ülkeler tarafından suistimal edildiğini kayderek, "Ben bu durumdan, diğer ülkeleri değil, ABD yönetimlerini sorumlu tutuyorum." yorumunu yaptı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin çeşitli ticaret bariyerleriyle ABD'nin önünü keserken, ürettikleri araçları ABD'ye rahatça ihraç ettiklerini dile getiren Trump, "AB istediğini yapabilir ancak eğer biz Avrupalı otomobillere yüzde 25 gümrük vergisi getirirsek, bunu uzun süre yapamazlar. AB bize iyi davranmadı, ticaret açısından durum çok adaletsiz." ifadelerini kullandı.

Trump, Amerikalı işçileri ve şirketleri korumaya söz vermesinin başkan seçilmesinde önemli rol oynadığına dikkati çekti.

Çeliğe yönelik gümrük tarifeleri getireceklerini aktaran Trump, geçmiştekine kıyasla "devede kulak kalan" ABD çelik sektörünü tamamen kaybetmeyeceklerini söyledi.

Öte yandan, Kanada ve Meksika'dan ithal edilen çelik ve alüminyuma, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (NAFTA) yeniden müzakeresinde başarılı sağlanırsa, ek gümrük vergisi getirilmesine gerek kalmayacağını ifade eden Trump, ABD'ye yönelik ticaret bariyerlerini azaltması halinde AB ile de müzakere edilebileceğini belirtti.

Trump, çelik ve alüminyum endüstrilerinin korunmasının sadece ekonomik değil ulusal güvenlik için de önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Trump'ın planları ekonomi başdanışmanı Gary Cohn'un istifasını getirdi.

Yukarı

Business HT×