BIST 100 90.051 % 0,00
USD/TRY 5,3565 % 0,21
EUR/TRY 6,1009 % 0,33
Piyasalar
90.051
% 0,00
5,3565
% 0,21
6,1009
% 0,33
1,1371
% 0,02
21,36
0,00
1.245,60
% -0,00
60,49
% 0,57
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Trump'ın hedefi 164 ülkenin ticari örgütü

ABD Başkanı Donald Trump: Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) bir felaket

Trump'ın hedefi 164 ülkenin ticari örgütü
27 02 2018, 08:50

ABD Başkanı Donald Trump'ın tüm dünyadan tepki çeken korumacılık politikalarını yansıtan yeni açıklaması Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) hedef aldı.

Trump, "Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) bir felaket. Bizim ticarette iyi olmamızı imkansız hale getiriyor." dedi.

Beyaz Saray'da valiler için düzenlenen toplantıda ABD'ye icaret alanında adil davranılmadığını savunan Trump, ABD'nin başta Çin, Kanada ve Meksika olmak üzere en büyük ticaret ortaklarının uyguladığı bariyerler nedeniyle çok para kaybettiğini ileri sürdü. Trump, "Örneğin Meksika'ya yılda 130 milyar dolar kaybediyoruz." dedi.

ABD'nin kayıplarından diğer ülkeleri değil, eski yönetimleri sorumlu tutan Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e büyük saygı duyduğunu söyledi.

DTÖ'yü sert bir şekilde eleştiren Trump, "DTÖ bir felaket. Bizim ticarette iyi olmamızı imkansız hale getiriyor. Davaları kaybediyoruz, hakimlerimiz yok." diye konuştu.

1 Ocak 1995’ten beri varlığını sürdüren DTÖ, 164 üye ülkesiyle dış ticaretle ilgili olarak diplomatik müzakerelere platform oluşturan, genel kabul görmüş uluslararası ticaret kuralları belirlenmesini sağlayan, ticaretle ilgili ulusal yasalarının düzenli olarak gözden geçirilmesini amaçlayan ve üye ülkeler arasında dış ticaret anlaşmazlıklarının çözümü için mekanizma oluşturan tüzel kişiliğe haiz uluslararası bir örgüt.

TÜM DÜNYA TEPKİ GÖSTERİYOR

ABD'nin çelik ve alüminyum ürünleri ithalatında ilave vergi planı tüm dünyadan tepki almaya devam ederken ABD Başkanı Donald Trump, en ağır gümrük vergisi tarifesinin uygulanmasından yana.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'nin çelik ürünleri ithalatına ilave vergi getirmeye yönelik çalışmalarına ilişkin, "İtiraz ve şikayetler olduğunda biz de Amerikan ürünlerine karşı maalesef önlem başlatmak zorunda kalırız." demişti.

Güney Kore ise ABD'nin çelik ve transformatörler için anti-sübvansiyon ve anti-damping vergileriyle ilgili olarak Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) geniş kapsamlı şikayet başvurusunda bulundu.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) ise "Bu mahiyette alınacak olan kararın demir çelik ürünleri ticaretinde trafik sapmalarına, bölgesel yığılmalara, haksız rekabetin artmasına ve dolayısıyla diğer ülkelerin de korumacı tedbirlere yönelmesine yol açması kaçınılmaz olacaktır. Böyle bir kararın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına da aykırı olacağı değerlendirilmektedir." açıklamasını yaptı.

 

Yukarı

Business HT×