BIST 100 98.863 % 0,93
USD/TRY 5,3472 % 0,43
EUR/TRY 6,0794 % 0,40
Piyasalar
98.863
% 0,93
5,3470
% 0,46
6,0794
% 0,40
1,1364
% -0,05
18,10
0,06
1.284,43
% 0,31
62,11
% -1,00
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Havayolu şirketlerinin Atatürk Havalimanı'na veda tarihi belli oldu

Atatürk Havalimanı'ndan yüzde 80'i tamamlanan Üçüncü Havalimanı'na gerçekleşecek taşınmanın tarihi açıklandı

Havayolu şirketlerinin Atatürk Havalimanı'na veda tarihi belli oldu
HABERTÜRK 17 02 2018, 14:31

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak ile DHMİ Kamu Özel Sektör İşbirliği Dairesi Başkanı Cengiz Kurt tarafından yapılan açıklamaya göre yüzde 80'i tamamlanan İstanbul'un yeni havalimanının ilk etabı 29 Ekim 2018'de açılacak. 30 Ekim saat 03:00'de başlayacak taşınma süreci de 31 Ekim gece saat 23:55'de tamamlanacak. 

Üçe bölünen taşınma süreci kapsamında öncelikli olarak havalimanı ile direkt ilgili unsurlar, açılış tarihinden önce taşınacak. Sonra diğer aşamalar tamamlanacak. 

THY UÇUŞLARINI DURDURACAK

Kodu "İST" olacak yeni havalimanında taşınma operasyonunda ilk önce yabancı havayolu kuruluşları ve base (uçuş üssü) olmayan uçuşlar durdurulacak.

Arkasından 16 saat sonra Onur, Atlasglobal ve MNG gibi Atatürk Havalimanı'nda üssü olan şirketler uçuşlarını durduracak. Bu kuruluşlar 24 saat boyunca uçuşlarını yapmayacak. THY ise 31 Ekim 02:00 itibariyle uçuşlarını kesecek. 12 saat süreyle operasyon yapmayarak kendi taşınmasını sağlayacak. 

Taşınma güzergahı Basın Ekspres yolu, Mahmutbey gişeler ve Odayeri olarak belirlendi. AKOM koordinasyonu üzerinden taşınma sağlanacak.

TRAFİK DURDURULABİLİR 

Karayolundan taşınma sırasında trafiğin kesilip kesilmeyeceği konusunda ise Funda Ocak şu bilgileri verdi: "Trafiğin durdurulması da olabilir. Bunu ileriki tarihte de tartışacağız. Ancak görünen o ki çok iyi bir planlamayla bu taşınmanın üstesinden geleceğiz. Taşınmayla ilgili maliyetleri her firma kendi maliyetlerini çıkarıyor"

AVRUPA HAVA SAHASINI ETKİLEYECEK

Yeni havalimanı hizmete girmeden önce hava sahalarında bazı düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Ocak, "İstanbul Yeni Havalimanı, sadece İstanbul hava sahasını değil, Avrupa hava sahasını da etkileyecek bir projedir. Romanya, Bulgaristan ve Orta Avrupa'ya kadar, anlaşma mektuplarıyla bizden kalkan, onlardan kalkıp bize inen, bizden kalkıp onlara inen bütün ülkelerin hava sahalarını birebir etkileyecek bir proje. Bu nedenle arkadaşlarımız İstanbul hava sahasına yönelik olarak kapasite artırımına gittiler" dedi.

Funda Ocak, 100 hava trafik kontrolörünün İstanbul Yeni Havalimanı sahasına yönelik eğitimlerini tamamladıklarını, 25 hava trafik personelinin eğitimlerinin sürdüğünü, diğer meydanlarda çalışan deneyimli 25 kontrolörün de burada görev yapacağını belirtti.

ÖZEL GÜVENLİKÇİLER DE GEÇECEK

"Atatürk Havalimanı'nda yetişmiş özel güvenlik görevlilerinden İstanbul Yeni Havalimanı'na geçiş olacak mı?" şeklindeki soruyu Ocak şöyle yanıtladı: "Atatürk Havalimanı'nın işleticisi TAV ile İGA arasında bu konuda görüşmeler devam ediyor. Yaptığımız toplantıda da Atatürk Havalimanı'nda yetişmiş havacılığı bilen deneyimli personelin önemli bir kısmını İGA'da istihdam edeceklerini söylediler"

Ocak, yeni havalimanı seferlerinde kullanılacak modern cihaz ile haberleşme ekipmanların hazır olduğunu, yer tesliminden sonra bunların montajının ve kalibrasyon çalışmalarının yapılacağını söyledi.

Yukarı

Business HT×