BIST 100 1.565,01 % 0,53
USD/TRY 7,4655 % -0,18
EUR/TRY 9,0528 % 0,15
Piyasalar
1.565,01
% 0,53
7,4650
% -0,19
9,0528
% 0,15
1,2123
% 0,37
14,78
-0,01
1.840,71
% -0,03
55,95
% 2,19
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Konut fiyatlarını donduran beklenti

Konut fiyatları neden dondu?

Konut fiyatlarını donduran beklenti
DÜNYA 03 11 2017, 08:07

Gayrimenkulcüler dolar ve malzeme fiyatlarındaki yükselişe rağmen fiyatları artıramıyor.

Sektör temsilcilerine göre bu durumun nedeni ‘evler ucuzlayacak’ söylentisiyle talebin potansiyelin altında kalması. Düşük talep de maliyet tarafındaki artışın fiyatlara yansıtılmasını imkansız hale getiriyor.

Son dönemde, sadece Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında inşaat maliyetleri bir önceki aya göre yüzde 22,1 oranında arttı. İşçilik ücretleri ise 11,9 yükseldi. Fiyat artışları  ise enflasyonun altında, hatta enflasyondan arındırıldığında fiyatlarda gerileme ön planda.

ÜRETİCİ ENFLASYONU YÜZDE 20'YE YAKIN

Dünya'ya konuşan Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, sektörde yüzde 20’lere yakın bir üretici enlasyonu olduğunu belirterek, “Piyasadaki üreticilerin hepsi şu anda maliyetlerine katlanıyor. Bu nedenle ya stoklardan satış yapıyor. Ya da piyasadaki talep kaldıramadığı için maliyetinin altına satış yapıyor. İkisi de sürdürülemez model” dedi.

Bu maliyetlerin yansıtılması acaba piyasayı daraltır mı sorusuna ise Tuğsuz şöyle cevap verdi:

“Fiyat artışının yansıyacağı tarihteki piyasa koşulları önemli. Kimse riskli gördüğü alanda daha fazla yatırım yapmaz. Bu nedenle bazı projeler için ruhsat alınmadan bir bekleme, bazılarında ise ruhsat alınsa da bir bekleme sözkonusu olabilir.”

"UCUZLAMA MÜMKÜN DEĞİL"

“Maliyetler artarken ucuzlama da mümkün olmaz” diyen Tuğsuz, “Ucuzlama için üretimle ilgili büyük bir yenililk yapılması lazım. Böyle bir yöntem yok. Ucuzlamaz 1.enflasyon var 2. üretim için 100’lerce ürün bir araya getiriliyor ve üretim yapıldığı arsadan bir tane var. Orada üretim olmayınca da fiyatlar artıyor. Düşme ihtimali hiç görmüyorum” açıklamasını yaptı.

"ÇÖZÜM FAİZ İNDİRİMİ"

Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmut Dereli’de satışların artması için faizlerin düşmesi gerektiğini söyledi.

Faizlerin 2015 mayıs ayındaki seviyeye çekilmesi lazım” diyen Dereli, “Dolayısıyla faizleri aşağı çekilmedikçe, kurdaki dalgalanma önlenemedikçe konut satışlarında artış beklemek zor” şeklinde konuştu. TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun ise döviz kurundaki hızlı yükselişin son 9-10 günden bu yana insanları beklemeye geçirdiğini aktardı. Erilkun, "Maliyet artışının yılbaşından itibaren piyasaya yansımasıyla birlikte satışlarda daha fazla azalma olabilir. Ancak fiyat düşmesi mümkün değil” açıklamasını yaptı. Erilkun, “Özellikle Kanal İstanbul ve Arnavutköy ve Hadımköy hattında yatırım yapacak firmaların bekleme durumu var. Çünkü öncelikle ellerindeki stoku bitirip ondan sonra hareket etmeyi planlıyorlar"diye konuştu.

 

Yukarı

Business HT×