BIST 100 9.679,80 % -1,37
USD/TRY 32,4209 % 0,19
EUR/TRY 34,4738 % 0,06
Piyasalar
9.679,80
% -1,37
32,4219
% 0,20
34,4715
% 0,05
1,0624
% -0,16
44,62
-0,80
2.377,31
% 1,41
90,34
% -0,13
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Borsa İstanbul'dan kritik karar: Tüm nakdi varlıklarını liraya çeviriyor

Borsa İstanbul, tüm nakdi varlıklarını TL'ye çevirme kararı aldı. TMSF de alacakların tahsilatında ve bundan sonraki satışlarda işlemlerin Türk lirası ile yürütüleceğini bildirildi

Borsa İstanbul'dan kritik karar: Tüm nakdi varlıklarını liraya çeviriyor
BUSINESSHT 02 12 2016, 17:08

Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, bugünden itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar verdi.

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, konuyla ilgili olarak BloombergHT'ye konuştu:

"Ekonomik Koordinasyon Kurulu sonrası Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın açıklamaları doğrultusunda kendi hazır değerlerimizde yer alan ihtiyaç duymadığımız varlıklarımız Türk Lirası'na olan güvenimizi yansıtmak için, sektöre de bunun bir örnek olması anlamında, TL'ye çevirdik. Bu sadece varlık kalemleriyle ilgili değil. Tüm grup şirketlerimizle beraber tüm sektörle ilgili çalışmalarımızda yer alan dolar, euro bazlı tarifelerimizin de tamamını Türk Lirası'na çevirmek için geniş kapsamlı bir çalışma yaptık.Türkiye'de yaşıyoruz ve bizim gibi kurumların Türk Lirası'na öncelik etmesi lazım."

NE KADARLIK VARLIK ÇEVRİLECEK?

Karadağ, ne kadarlık bir varlığın çevrileceği ile ilgili soruya ise, "Biz, mali tablolarımızda grup olarak birkaç şirketten oluşuyoruz. Mali tablolara detaylı olarak bakmak lazım. Yanlış bilgi vermemek adına 'Hangi döviz cinsinde ne kadar tutarımız vardı' bilgisini paylaşmayayım" dedi.

Karadağ, uygulama için herhangi bir süre sınırı olmadığını söyledi. Borsa İstanbul Başkanı, "İhtiyaç kalmadığı sürece biz TL'de kalmaya, TL'ye güvenmeye devam edeceğiz" dedi.

Karadağ, bazı varlıkların farklı para birimlerinden tutulma amacını "Bizim operasyonumuz sadece Türkiye'de değil. EBRD'yle, NASDAQ'la devam eden stratejik ortaklığımız var. Bu amaçla diğer para birimlerinde de işlem yapıyoruz ve bu amaçla tutuyoruz. Tutulmasının çok kötü olduğunu söylemiyoruz tabii ki" diyerek açıkladı.

Karadağ, "TL'ye çevirme işlemi yurt dışındaki işlemler için de mi geçerli olacak? Borsa İstanbul için bir kayıp olacak mı?" şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

"Yurtdışındaki stratejik ortaklığımız devam ediyor. O varlığın TL'ye dönüşmesi gibi bir şey söz konusu değil. EBRD, bizim yüzde 10 hissemize sahip. Yönetim Kurulumuz'da bir üyeyle temsil ediliyor. NASDAQ, yüzde 7 hissemize sahip. Orada herhangi bir para birimi meselesi yok."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ? 

Ankara'da bir açılış töreninde ekonomideki gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, "Son günlerde hani bir döviz meselesi çıkardılar, dolar şöyle oldu böyle oldu, ne olursa olsun. Ben milletime şunu hatırlatıyorum. Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün, gelsin parasını TL'ye dönüştürsün. Türk lirası değer kazansın, altın değer kazansın. Ne lüzum var gideceğiz dövize değer kazandıracağız. Gelin bunu yapın" demişti.

TMSF'DEN İŞLEMLERİ TL İLE YÜRÜTME KARARI

Öte yandan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafında da alacakların tahsilatında ve bundan sonraki satışlarda yabancı para kullanılmayacağı, işlemlerin Türk lirası ile yürütüleceği bildirildi.

TMSF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"TMSF, bankacılık sektörünün sigorta kurumudur ve vatandaşlarımızın bankalardaki bireysel tasarruflarının sigortacısı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye ekonomisine duyduğumuz güvenin bir göstergesi olarak, alacaklarımızın tahsilatında ve bundan sonraki satışlarımızda yabancı para kullanılmayacak, işlemler Türkiye'nin egemenliğinin bir parçası olan Türk lirası ile yürütülecektir."

Yukarı

Business HT×