BIST 100 2.750,49 % 0,98
USD/TRY 17,9296 % 0,05
EUR/TRY 18,3106 % -0,41
Piyasalar
2.750,49
% 0,98
17,9296
% 0,05
18,3106
% -0,41
1,0183
% -0,63
21,42
-0,51
1.775,50
% -0,88
94,92
% 0,85
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Doğan Holding hisselerinde 'gözaltı' sarsıntısı

Doğan Holding’in Ankara temsilcisi Barbaros Muratoğlu FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı

Doğan Holding hisselerinde 'gözaltı' sarsıntısı
BUSINESSHT 01 12 2016, 10:12

Doğan Holding’in Ankara temsilcisi Barbaros Muratoğlu FETÖ soruşturması kapsamında Ankara’daki evinde gözaltına alındı. Muratoğlu’nun İstanbul’a getirileceği öğrenildi.

Haberin ardından Doğan grubu hisselerinde de gerileme görüldü. Doğan Holding hisseleri yüzde 8,5, Hürriyet Gazetecilikise yüzde 10,3'e kadar düştü.

Holding KAP'a yaptığı açıklamada medyada şirketi hedef gösteren manipülatif haberlerin borsadaki yatırımcılar üzerinde kısa vadede yaratabileceği olumsuz etkileri gidermek için pay geri alımı yapacağını ve bu işlem için azami 5,2 milyon liralık fon ayrılacağını duyurdu.

DOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Haberler üzerine Doğan Grubu'nun bir açıklaması da Hürriyet'te yayınladı.

Kurumsal İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahter Kutadgu imzasıyla Doğan Grubu adına yapılan açıklama şöyle:

"28 yıldır Grubumuz bünyesinde çeşitli görevlerde bulunan ve çalışkanlığı ile takdirimizi kazanarak son 2 yıldır da Doğan Holding Ankara Temsilcisi olarak görev yapan arkadaşımız Barbaros Muratoğlu hakkında bir soruşturmanın başlatıldığını öğrendik. Soruşturmanın niteliği ve detayları hakkında şu anda yeterli bilgiye sahip değiliz. Süreci yakından takip etmekteyiz.

Bu soruşturmayı fırsat bilen bazı medya organlarının Doğan Grubu’na operasyon yapıldığı şeklinde yalan haberler yaptığını görmekteyiz. Geçmişte, başta haksız vergicezaları olmak üzere FETÖ’nün kumpaslarına maruz kaldığı için  ağır bedeller ödemişve bu örgüt unsurlarının bazı önemli davalardaki hukuk dışı uygulamalarına karşı çıkarak, yayınlarıyla bunları deşifre etmiş olan Grubumuzun söz konusu yasa dışı yapı ile hiçbir ilişkisinin olamayacağı açıktır. Bu gerçeğe rağmen Ankara Temsilcimiz Barbaros Muratoğlu ile ilgili yapılan yayınlar Grubumuz aleyhine bir karalama ve çarpıtma çabasına dönüştürülmek istenmektedir.   

58 yıldır iş hayatında ve 40 yıldır da medya sektöründe var olan köklü Doğan Grubu, her türlü teröre ve terör örgütlerine karşı devletimizin ve milletimizin yanındadır. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile 'at izinin it izine' karıştırılmaya çalışıldığı bir ortamda yüce yargımızın suçlular ile suçsuzları birbirinden ayıracak deneyim ve basirete sahip olduğuna inanıyoruz. 

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarım."

HİSSE GERİ ALIMI

Doğan Holding tarafından KAP'a yapılan ayrı bir açıklamada ise şirketin 5,2 milyon liraya kadarlık hisselerini geri almayı planladığı belirtildi.

Açıklama şöyle:

"Şirket paylarının geri alımını gerçekleştirmek üzere Şirket yönetimini yetkilendirmiştir. Bu kapsamda, geri alım için ayrılan azami fon tutarının 5.200.000 Türk Lirası olmasına, geri alınacak azami pay sayısının da bu tutarı geçmeyecek şekilde belirlenmesine karar verilmiştir.

Payları Borsa'da işlem gören halka açık statüdeki Ortaklığımız hakkında haksız ve manipülatif haberler yaymanın; bu kapsamda Borsa'nın güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak nitelikte yatırımcılarımıza zarar veren eylemlerin, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında yaptırıma tabi olması gerektiği değerlendirilmekte olup, konu ile ilgili her türlü yasal haklarımızın saklı olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz."

Yukarı

Business HT×